Každý, kto sa rozhoduje, či si zaobstará práve briarda, by mal najskôr vidieť, ako vyzerá a správa sa dospelý pes, napríklad na výstave psov, cvičisku, ale najlepšie u chovateľa v jeho domácom prirodzenom prostredí. Treba si uvedomiť, že tá milá malá chlpatá gulička z obrázku vyrastie na veľkého živého veľmi chlpatého psa. Je potrebné vedieť, či je to skutočne ten pes, ktorého chcete.
c2veselydvor.JPG                           
na fotke: šteniatko z CHS Veselý dvor                                     na fotke: Alícia z CHS Al-Mira de brie


Briardi milujú ľudskú spoločnosť.
Neradi zostávajú sami doma dlhé hodiny, či už vo vnútri alebo vonku. Ak ste veľmi pracovne vyťažení, briard nie je pes pre vás, pretože potrebuje ľudskú prítomnosť, lásku a možnosť "vybiť" svoj temperament a energiu.

Briardi očakávajú, že budú členovia rodiny.
To znamená, že sú radi tam, kde ste vy, vydržia pri vás ležať dlhé hodiny a neznášajú byť zatvorení vo výbehu a ignorovaní, môže to úplne zlomiť ich osobnosť.

Briardi sú veľmi aktívni a zbožňujú pravidelné prechádzky a hry.
Potrebujú to k svojmu zdraviu a spokojnosti. Potrebujú teda majiteľa s dobrou kondičkou.

Briardi sa ľahko učia
Preto každý briard uvíta, keď sa bude so svojim majiteľom venovať určitej aktivite (športová kynológia, agility, dogtracking, frisbee, flyball, pasenie...alebo len cvičenie pre radosť s milovaným pánom)

Srsť briarda potrebuje starostlivosť.
Potrebuje pravidelne vyčesávať, aby dobre vyzeral, cítil sa komfortne a bol zdravý. Pri správnom návyku a pravidelnosti je česanie pre briarda ďalšou obľúbenou aktivitou, ktorú vykonáva so svojím majiteľom.

Mať briarda znamená určitý životný štýl.
Väčšina ľudí, ktorí mali briarda už nechce  iné plemeno. Možno je to práve ich povestným francúzskym šarmom :-)